mucous membrane - онтологија

кожичка повеќе

мн. кожички
Вид збор: Именка, среден род
Обвивка на внатрешните органи или празнини; тенка и нежна кожа воопшто.
Албански: membranë
Употреба: Анатомија

слузница повеќе

слузницата
Вид збор: Именка, женски род
Слузна ципа, лигавица.
Албански: mukozë
Употреба: Анатомија

слузокожа повеќе

Види и: слузница (ж.)
слузокожата
Вид збор: Именка, женски род
слузница
Латински: Tunica mucosa Албански: mukozë
Употреба: Анатомија