muscle - онтологија

мускул повеќе

мн. мускули
Вид збор: Именка, машки род
Еластичен орган или негов дел кај човекот или животните кој со cтегање, собирање и отпуштање овозможува движење на делови или на целото тело.
Албански: muskël
Употреба: Анатомија