mussel - онтологија

прлушка повеќе

мн. прлушки
Вид збор: Именка, женски род
школка
Латински: Anodonta
Употреба: Зоологија

школка повеќе

мн. школки
Вид збор: Именка, женски род
Вид водно животно со тврд варовнички оклоп околу телото.
Латински: Bivalvia Албански: guaskë, guacë
Употреба: Зоологија