mustard - онтологија

ардал повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Растение со ситни жолти цветови од чие семе се прави зачин.
Латински: Sinapis arvensis Турски: hardal Албански: ardal, mustardë
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор

сенф повеќе

Види и: синап (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Паста од мелени семки од синап.
Германски: Senf Албански: mustardë, senf
Употреба: Гастрономија

синап повеќе

Види и: сенф (м.)
Вид збор: Именка, машки род
Растение со ситни жолти цветови.
Латински: Sinapis arvensis Албански: mustardë
Употреба: Ботаника
Семето од тоа растение.
Албански: mustardë
Употреба: Ботаника
Зачин што се прави од семето на тоа растение.
Албански: mustardë, senf
Употреба: Гастрономија