mutate - онтологија

мутира повеќе

мутираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
За живи организми - со мутација промени, менува својства, особини.
Албански: bëj mutacion
Употреба: Биологија
Промени, менува глас (за момче во пубертет).
Албански: ndryshon zërin
Употреба: Медицина