mutation - онтологија

мутација повеќе

мн. мутации
Вид збор: Именка, женски род
Наследно пренеcување на некоја промена во организмот што не е резултат на вкрстување.
Албански: mutacion
Употреба: Биологија
Промена на гласот кај момчињата во пубертет.
Албански: mutacion
Употреба: Медицина