native - онтологија

дедовски повеќе

дедовскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на татковина, на роден крај.

домароден повеќе

Види и: домороден (прид.)
домародниот
Вид збор: Придавка
домороден

домороден повеќе

домородниот
Вид збор: Придавка
Што е од домашно потекло.

домородец повеќе

мн. домородци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што потекнува од определено место.
Албански: vendas, autokton
Употреба: Географија

роден повеќе

родени
Вид збор: Придавка
За куќа, место, земја - во кој е некој роден.
Албански: i lindjes