nettle - онтологија

журка повеќе

мн. журки
Вид збор: Именка, женски род
коприва
Албански: hithër
Употреба: Ботаника

копривен повеќе

копривниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на коприва.
Албански: hithi
Употреба: Ботаника

сугреб повеќе

мн. сугреби
Вид збор: Именка, машки род
Исипување по снагата, копривна треска.
Латински: Urticaria Албански: ethe hithëri
Употреба: Медицина