noon - онтологија

пладне повеќе

мн. пладниња
Вид збор: Именка, среден род
Средината на денот.
Албански: mesditë
Примери:
Ќе работат до пладне.

пладневен повеќе

пладневна
Вид збор: Придавка
Што е во врска со пладне, што се случува напладне.
Примери:
Пладневно сонце.

пладнина повеќе

мн. пладнини
Вид збор: Именка, женски род
пладне
Албански: mesditë
Употреба: Народна поезија , Разговорно
Примери:
кон пладнина, насред пладнина

ручек повеќе

мн. ручеци
Вид збор: Именка, машки род
Времето околу тој оброк.
Албански: drekë, mesditë