nurse - онтологија

болничарка повеќе

Види и: болничар (м.)
мн. болничарки
Вид збор: Именка, женски род
медицинска сестра
Албански: infermierja
Употреба: Медицина

доилка повеќе

мн. доилки
Вид збор: Именка, женски род
Жена што дои свое дете.
Албански: nënë gjidhënëse
Жена што дои туѓо дете.
Албански: mëndeshe

дојница повеќе

мн. дојници
Вид збор: Именка, женски род
доилка
Албански: gjitore, ajo q jep gji

задои повеќе

задојат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде на новороденче за прв пат да цица.
Албански: jep gji

задојница повеќе

мн. задојници
Вид збор: Именка, женски род
Жена (обично некоја друга, а не мајката) што прва му дава да цица на новороденчето.

изгледа повеќе

Види и: гледа (несв.)
изгледаат
Вид збор: Глагол, свршен
одгледа, однегува, исхрани
Албански: kultivon

негува повеќе

негуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Подлага на нега, грижливо чува некого или нешто.
Албански: kujdesem

негувателка повеќе

мн. негувателки
Вид збор: Именка, женски род
Жена што работи на негување на стари или на болни лица.
Албански: infermiere
Употреба: Медицина

сестра повеќе

мн. сестри
Вид збор: Именка, женски род
Медицински помошен персонал.
Употреба: Медицина