oasis - онтологија

оаза повеќе

мн. оази
Вид збор: Именка, женски род
Место во пустина со вода и со вегетација.
Албански: oazë
Употреба: Географија
Удобно, безбедно место за одмор, за живеење што се изделува како реткост, позитивен исклучок во својата неповолна средина.
Албански: oazë
Употреба: Преносно значење