oats - онтологија

зоб повеќе

зопта
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Bид житно растение што служи како добиточна храна, обично за коњите.
Латински: Poaceae Албански: tërshërë
Употреба: Ботаника

овес повеќе

(едн.) овесот
Вид збор: Именка, машки род
Вид едногодишно житно растение и неговиот зрнест плод кој се употребува обично за исхрана на коњите;
Латински: Avena sativa Албански: tërshërë
Употреба: Ботаника , Гастрономија