ointment - онтологија

мевлем повеќе

мн. мевлеми
Вид збор: Именка, машки род
Лековита маст што се става на рана.
Турски: merhem Албански: bar yndyrorë, mëlmes
Употреба: Медицина

мелем повеќе

Види и: мевлем (м.)
мн. мелеми
Вид збор: Именка, машки род
лековита маст
Турски: merhem Албански: balsam, melhem
Употреба: Медицина