orange - онтологија

оранж повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
портокалова боја

портокал повеќе

мн. портокали
Вид збор: Именка, машки род
Суптропско зимзелено овошно растение што дава сочни, мирисливи продови.
Латински: Citrus aurantium Турски: portakal Албански: portokall
Употреба: Ботаника
плод од портокал
Турски: portakal Албански: portokall
Употреба: Гастрономија

портокалов повеќе

портокалови
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што се однесува на портокал, што е добиен од портокал.
Што има боја на портокал.

турунка повеќе

мн. турунки
Вид збор: Именка, женски род
портокал (дрво и плод)
Латински: Citrus aurantium Албански: portokall
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор