orbit - онтологија

орбита повеќе

мн. орбити
Вид збор: Именка, женски род
Линија или патека по која се движат небесните тела или вештачките летала околу Земјата или околу некое друго небесно тело.
Албански: orbitë
Употреба: Астрономија

патека повеќе

мн. патеки
Вид збор: Именка, женски род
Патека, во смисол на орбита, патека на движење на тело.
Албански: orbitë
Употреба: Астрономија