orchestra - онтологија

оркестар повеќе

мн. оркестри
Вид збор: Именка, машки род
Група музичари што заедно исполнуваат музички дела.
Употреба: Музика и танц

партер повеќе

(едн.) партерот
Вид збор: Именка, машки род
Местата во театар положени во рамни редови во височина на сцената.
Француски: parterre Албански: parter
Употреба: Сцена
публиката од партер
Француски: parterre Албански: parter
Употреба: Разговорно , Сцена