overeat - онтологија

набавта повеќе

набавтаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се набавта) се изнајаде, се прејаде
Албански: nopem
Употреба: Преносно значење , Разговорно

прејаде повеќе

Види и: јаде (несв.)
прејадат
Вид збор: Глагол, свршен
Јаде нешто преку заситување.
Албански: haj shumë