overfeed - онтологија

нагнете повеќе

нагнетат
Вид збор: Глагол, свршен
Прејаде, пренасити некого.
Албански: ngop
Употреба: Пејоратив , Преносно значење

накрка повеќе

накркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Нахрани, најаде некого до прејадување.
Албански: han shumë
Употреба: Разговорно
(се накрка) Се најаде до ситост, до прејадување.
Албански: ngopem

прејаде повеќе

Види и: јаде (несв.)
прејадат
Вид збор: Глагол, свршен
Нахрани, даде храна во преголемо количество.
Албански: ngopem shumë

прехрани повеќе

прехранат
Вид збор: Глагол, свршен
Премногу нахрани.
Албански: të ushqyer i tepërt