overhaste - онтологија

залета повеќе

залетаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се залета) Направи нешто непромислено, претерано, избрзано.
Албански: përmblidhem
Употреба: Преносно значење

пребрза повеќе

пребрзаат
Вид збор: Глагол, свршен
избрза

прибрза повеќе

прибрза
Вид збор: Глагол, свршен
Избрза, направи или каже нешто предвреме, необмислено.