overthrow - онтологија

преврат повеќе

мн. преврати
Вид збор: Именка, машки род
Остра, ненадејна промена во текот или развојот на нешто.
Албански: përmbysje
Примери:
Преврат во научната мисла.

соборува повеќе

Види и: собори (св.)
соборуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Симне од власт.
Албански: përmbys

соборување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
симнување од власт
Албански: përmbysje

тумба повеќе

(се) тумбаат
Вид збор: Глагол, несвршен
се превртува, паѓа
Употреба: Разговорно

уривање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(за влада, систем) соборување, срушување
Албански: përmbys
Употреба: Преносно значење