pancake - онтологија

палачинка повеќе

мн. палачинки
Вид збор: Именка, женски род
Вид слатки, пржено течно тесто во форма на тркалезна кора, намачкано со џем, мед, слатко и свиткано во ролна.
Германски: Palatschinke Албански: petull
Употреба: Гастрономија