panda - онтологија

панда повеќе

мн. панди
Вид збор: Именка, женски род
Крупно диво животно од фамилијата мечки обраснато со црно-бело крзно што живее во некои области на Кина и Тибет.
Латински: Ailuripoda melanoleuca
Употреба: Зоологија