panegyric - онтологија

панегирик повеќе

мн. панегирици
Вид збор: Именка, машки род
Говор во кој се фали, се слават подвизи и велича некој или нешто.
Албански: panegjirik, lavd
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Дворските слуги и измеќари испеале оди и панегирици.
Прекумерно фалење на некого или на нешто.
Албански: panegjirik, lavd
Употреба: Преносно значење