panic - онтологија

испаничи повеќе

(се) испаничат
Вид збор: Глагол, свршен
Се најде во паника, го фати паника.

обезглави повеќе

обезглават
Вид збор: Глагол, свршен
(се обезглави) се избезуми, се збуни
Албански: hutohem, më kap panik
Употреба: Преносно значење

паника повеќе

(едн.) паниката
Вид збор: Именка, женски род
Изненаден страв што не може да се надвладее.
Албански: panik

паничен повеќе

паничниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на паника, што има својство на паника.

паничи повеќе

паничат
Вид збор: Глагол, несвршен
Покажува дека е обземен со паника, дека доживува паничен страв.
Албански: bëj panikë
Употреба: Разговорно
Прави, создава паника.
Албански: bëj, krijoj panikë
Употреба: Разговорно

успаничи повеќе

(се) успаничат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) испаничи