parable - онтологија

парабола повеќе

мн. параболи
Вид збор: Именка, женски род
вид прикаска
Албански: parabolë, alegori
Употреба: Книжевен збор , Литература

параволија повеќе

мн. параволии
Вид збор: Именка, женски род
парабола
Примери:
Параволијата од богатиот и од Лазара.