paradise - онтологија

парадиз повеќе

Вид збор: Именка, машки род
рај

рај повеќе

(едн.) рајот
Вид збор: Именка, машки род
Според религијата - место каде што душите на праведните живеат во блаженство.
Албански: parajsë, xhenet
Употреба: Религија
Примери:
Ги истерале од рајот.