parry - онтологија

начека повеќе

начекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Дочека нешто на раце, в раце, на нога, на гради и сл.
Албански: pres

парира повеќе

парираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одбие, одбива удар при мечување и други спортови.
Албански: shmang
Употреба: Спорт
Одбие, одбива напади или докази на противникот во спорот.
Албански: shmang
Употреба: Правда , Преносно значење