partner - онтологија

компањон повеќе

мн. компањони
Вид збор: Именка, машки род
Деловен партнер.
Албански: kompanjon, partner
Употреба: Економија

ортак повеќе

мн. ортаци
Вид збор: Именка, машки род
Другар во некакава работа, деловен соработник.
Турски: ortak Албански: ortak
Употреба: Економија

партнер повеќе

мн. партнери
Вид збор: Именка, машки род
Соучесник во игра.
Албански: partner
Соучесник во преговори.
Албански: partner
Употреба: Политика

партнерка повеќе

Види и: партнер (м.)
мн. партнерки
Вид збор: Именка, женски род
Жена партнер.

разговорник повеќе

мн. разговорници
Вид збор: Именка, машки род
Човек или нешто друго со кое некој се занимава, теши кога е сам.
Албански: shoqërues
Примери:
Мачето и беше единствениот разговорник.

разговорче повеќе

мн. разговорчиња
Вид збор: Именка, среден род
разговор
Употреба: Деминутив
Примери:
Чупче разговорче, што не дојде сношти?