password - онтологија

јавка повеќе

мн. јавки
Вид збор: Именка, женски род
Договорен таен збор или реченица што се употребува во стражарската служба или во конспиративни активности, лозинка, знак за препознавање.
Албански: parullë
Употреба: Архаизам , Воен термин

лозинка повеќе

мн. лозинки
Вид збор: Именка, женски род
лозунг
Албански: fjalëkalim, parullë
Употреба: Информатика

лозунг повеќе

мн. лозунзи
Вид збор: Именка, машки род
Договорен знак, таен збор што служи за распознавање.
Германски: Losung Албански: fjalëkalim

парола повеќе

мн. пароли
Вид збор: Именка, женски род
Определен таен збор - во војска, во тајни организации за распознавање.
Албански: fkalëlakim, parullë