pasteurization - онтологија

пастеризација повеќе

(едн.) пастеризацијата
Вид збор: Именка, женски род
Загревање на прехранбени производи, млеко, конзерви до температура при која загинуваат микроорганизмите, а се запазуваат нутритивните својства производите.
Албански: pasterizim
Употреба: Гастрономија

пастеризирање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Подложување на процес на пастеризација.