pathology - онтологија

патологија повеќе

(едн.) патологијата
Вид збор: Именка, женски род
Наука за природата на болестите - нивните процеси - во организмот на човекот и животните.
Албански: patologji
Употреба: Медицина
Примери:
Општа патологија.
Скршнување од нормата, ненормалност.
Албански: patologji
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење