patriarch - онтологија

патријарх повеќе

мн. патријарси
Вид збор: Именка, машки род
Титула и духовно лице со таква титула - коешто е на чело на самостојна православна црква.
Албански: patriark
Употреба: Црковен термин
Стар и истакнат човек што важи како авторитет во некоја дејност или област.
Албански: patriark
Употреба: Книжевен збор