patter - онтологија

плускот повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Звук што се слуша при удар, при плускање.

плускотење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
плускот
Употреба: Ретко

плускотница повеќе

Види и: плускот (м.)
мн. плускотници
Вид збор: Именка, женски род
плускот
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) 'Рскотници-плускотпици!