pauper - онтологија

паупер повеќе

мн. паупери
Вид збор: Именка, машки род
сиромав
Употреба: Книжевен збор

сиромашиште повеќе

мн. сиромашишта
Вид збор: Именка, среден род
сиромав
Употреба: Пејоратив

сокол повеќе

мн. сокли
Вид збор: Именка, машки род
сиромав човек
Албански: njeri i varfër
Употреба: Преносно значење