peach - онтологија

праска повеќе

мн. праски
Вид збор: Именка, женски род
Овошно дрво со жолтоцрвени плодови.
Латински: Prunus persica Албански: pjeshk
Употреба: Ботаника
Примери:
Овоштарникот беше полн со праски.
Плод од тоа дрво.
Албански: pjeshk
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Слатко од праски.

шефтелија повеќе

мн. шефтелии
Вид збор: Именка, женски род
Вид праска - растение и плод.
Турски: şeftali Албански: pjeshkë
Употреба: Ботаника