peacock - онтологија

паун повеќе

мн. пауни
Вид збор: Именка, машки род
Вид птица со светкави пердуви.
Латински: Pavo cristatus
Употреба: Зоологија
Примери:
Од паун перо.

пауница повеќе

мн. пауници
Вид збор: Именка, женски род
Женски паун.
Употреба: Зоологија
Примери:
Паунот и пауницата.

паунче повеќе

Види и: паун (м.)
мн. паунчиња
Вид збор: Именка, среден род
паун
Употреба: Деминутив