pearl - онтологија

бисер повеќе

мн. бисери
Вид збор: Именка, машки род
Бело, блескаво, скапоцено зрно создадено во внатрешноста на одреден вид школки.
Албански: margaritar
вид накит
Албански: margaritar

бисерче повеќе

Види и: бисер (м.)
мн. бисерчиња
Вид збор: Именка, среден род
бисер
Албански: margaritar
Употреба: Деминутив

перла повеќе

мн. перли
Вид збор: Именка, женски род
бисер
Албански: perlë, margaritar
Примери:
Зрно бисер.
Нешто единствено; најдобар ообразец на нешто.
Албански: perlë, diç e veçant
Употреба: Иронично , Преносно значење