peasant - онтологија

селак повеќе

Види и: селанец (м.)
мн. селаци
Вид збор: Именка, машки род
селанец
Употреба: Дијалектен збор

селанец повеќе

мн. селани
Вид збор: Именка, машки род
Прост човек, простак.
Албански: fshatar, katundar
Употреба: Разговорно
Примери:
Зборува како селанец.

селанин повеќе

Види и: селанец (м.)
мн. селани
Вид збор: Именка, машки род
селанец

селанка повеќе

Види и: селанец (м.)
мн. селанки
Вид збор: Именка, женски род
За жена селанец.

селански повеќе

селанска
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на селанец; својствен на селанец.
Примери:
Селанска игра.

селјак повеќе

Види и: селанец (м.)
мн. селјаци
Вид збор: Именка, машки род
невоспитан, необразован човек