pelican - онтологија

пеликан повеќе

мн. пеликани
Вид збор: Именка, машки род
Крупна водна птица со долг врат и голем клун под кој виси ќесе за собирање риби како храна.
Латински: Pelecanus onocrotalus
Употреба: Зоологија