penalty - онтологија

пенал повеќе

мн. пенали
Вид збор: Именка, машки род
Најстрог казнен удар.
Албански: penallti
Употреба: Спорт

џеза повеќе

мн. џези
Вид збор: Именка, женски род
глоба, парична казна
Турски: ceza
Употреба: Архаизам

џереме повеќе

мн. џеремиња
Вид збор: Именка, среден род
глоба, џеза
Турски: cereme
Употреба: Архаизам