pepper - онтологија

пипер повеќе

пиперот
Вид збор: Именка, машки род
Растение што се користи за јадење или како зачин.
Латински: Piper capsicum Турски: biber Албански: spec, biber
Употреба: Ботаника , Гастрономија

пиперка повеќе

мн. пиперки
Вид збор: Именка, женски род
Зеленчук што се користи во готвењето.
Латински: Capsinum аnnuum Албански: piper
Употреба: Ботаника
Примери:
Лута пиперка.

чушка повеќе

мн. чушки
Вид збор: Именка, женски род
пиперка
Албански: piper, spec
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор