percussion - онтологија

перкусија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Чукање на болниот со прст или чеканче - за утврдување на состојбата на внатрешните органи, според карактерот на звукот.
Албански: perkusion
Употреба: Медицина
Удиралки за џез оркестар.
Албански: perkusion
Употреба: Музика и танц

ударен повеќе

ударни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на музички инструменти што произведуваат звук со удирање.
Употреба: Музика и танц

удиралка повеќе

мн. удиралки
Вид збор: Именка, женски род
Дел од ударен музички инструмент.
Употреба: Музика и танц