persecute - онтологија

пашка повеќе

пашкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
прогонува

прогони повеќе

прогонат
Вид збор: Глагол, свршен
Истера, изгони далеку од земјата како чин на казна или на насилство.
Албански: persekutoj