persistence - онтологија

настојчивост повеќе

Види и: настојчив (прид.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
упорност, непопустливост

постојаност повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Својство особина на тој што е постојан по карактер.
Албански: këmbëngulje

упоритост повеќе

Вид збор: Именка, женски род
упорност

упорност повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
истрајност
Албански: këmbëngulje

упорствување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
упорствува
Употреба: Книжевен збор