perturbation - онтологија

пертурбација повеќе

мн. пертурбации
Вид збор: Именка, женски род
Во астрономијата - изменување на движењето на небесното тело под дејството на привлечната сила на други тела.
Албански: turbullim, trazim
Употреба: Астрономија , Физика