petal - онтологија

корона повеќе

мн. корони
Вид збор: Именка, женски род
Горните ливчиња што го обликуваат цветот.
Албански: petal, fletë
Употреба: Ботаника

лиска повеќе

мн. лиски
Вид збор: Именка, женски род
Еден лист од цвет или билка.
Албански: petal
Употреба: Ботаника