pharmacy - онтологија

аптека повеќе

мн. аптеки
Вид збор: Именка, женски род
Продавница во која се подготвуваат и се продаваат лекови.
Употреба: Медицина

спицарија повеќе

мн. спицарии
Вид збор: Именка, женски род
аптека
Употреба: Архаизам , Медицина