picklock - онтологија

калауз повеќе

мн. калаузи
Вид збор: Именка, машки род
Направа во вид на кука со која може да се отвори секоја обична брава.
Турски: kılavuz Албански: kallauz
Употреба: Технологија

петел повеќе

мн. петли
Вид збор: Именка, машки род
калауз
Албански: çelës, kallauz