picture - онтологија

ислика повеќе

Види и: слика (несв.)
исликаат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи повеќе слики (цртежи, фотографии).

кадар повеќе

мн. кадри
Вид збор: Именка, машки род
Секоја, засебна снимка од филмска лента.
Албански: kuadër, foto
Употреба: Сцена

снимка повеќе

мн. снимки
Вид збор: Именка, женски род
Фотографски образ на нешто.
Албански: inçizim
Примери:
Убави снимки.