pig - онтологија

бишка повеќе

Види и: свиња (ж.)
мн. бишки
Вид збор: Именка, женски род

гнаса повеќе

мн. гнаси
Вид збор: Именка, женски род
Гнасен, одвратен, гаден човек.
Албански: egërsirë
Употреба: Преносно значење

крмнак повеќе

мн. крмнаци
Вид збор: Именка, машки род
Човек со лоши, ниски, валкани склоности.
Албански: njeri derr, thi
Употреба: Пејоратив , Преносно значење , Разговорно

прасе повеќе

мн. прасиња
Вид збор: Именка, среден род
мало, младо свињче
Албански: gic
Употреба: Зоологија
За човек - извалкан, нечист човек што не се грижи за својот надворешен изглед.
Албански: derr, thi, njeri i papastër
Употреба: Преносно значење , Разговорно

свиња повеќе

мн. свињи
Вид збор: Именка, женски род
домашно животно
Латински: Suc domestica Албански: derr, thi
Употреба: Зоологија